خانواده دراسلام

در اسلام زن و مرد که رکن اصلى نظام خانواده را تشکیل مى دهند حقوقى دارند، و چه بسا که هرکدام حقوق و تکالیف مشابه و مشترکى نیز دارند نظیر حق حیات، حق مسکن، حق حضانت، و نظیر تکالیف احکام عبادى اعم از واجب و حرام و مستحب و مندوب از قبیل وجوب نماز، روزه، زکات، وحج و صله ارحام، و حرمت خمر، قمار، رشوه ودزدى و غصب و سایر محرمات.
اگر در اسلام مرد حقوقى دارد، زن نیز داراى حقوقى مى باشد، و اگر وظایف و تکالیفى را بر عهده مرد گذاشته بر عهده زن نیز تکالیف و وظایفى را نهاده است و هرکدام حقى بر گردن یکدیگر دارند، چنانکه رسول خدا(صلى الله علیه وآله) در حجة الوداع فرمود:
«ان لکم من نسائکم حق ولنسائکم علیکم حقا».
«شما بر زنان حقى دارید و زنان شما بر شما حقى دارند».
زن و مرد منشأ مشترک در نظام آفرینش و خلقت دارند، و چه بسا تکالیف و حقوق زن و مرد در بسیارى از موارد مشترک و شبیه به هم هستند و نیز برگردن همدیگر حق و حقوقى دارند، چه بسا حق و حقوق مردان نسبت به حق و حقوق زنان سنگین تر است،و بدون تردید رعایت حقوق متقابل، نقش مهمى را در تحکیم و رشد نظام خانواده دارد.


برگرفته ازسایت بشارت

/ 2 نظر / 42 بازدید
کاظم

با سلام انجمن های آزاد خانه 3 فعالییت خود را آغاز نمود و در همین راستا اقدام به جذب مدیر فعال نموده است. شما میتوانید با عضویت و شروع فعالیت خود، مدیریت بخش های انجمن را بر عهده بگیرید. مزایای عضویت : 1- استفاده از تمامی امکانات انجمن. 2- چت با کاربران انجمن. 3-ارائه تبلیغات خود به انجمن. 4- تبلیغ وبلاگ خود در انجمن. 5- انتشار مطالب وبلاگ خود درانجمن. منتظر حضورتان هستین. http://khane3.com/forum/

محمد رضا

با سلام خدمت دوست خوبم وب زیبایی داری خوشحا ل میشم به من هم سر بزنی